Spółka akcyjna

Do grupy popularnych dzisiaj form działalności gospodarczej niewątpliwie zaliczyć należy może mniej rozpowszechnioną, ale także cieszącą się dużym zainteresowaniem przez zakładających swój własny biznes- spółka akcyjna. Na czym opiera się ten rodzaj firm? Sprawdź w dalszych fragmentach.

Spółka akcyjna jest przede wszystkim najbardziej specyficzna z wszystkim omawianych w niniejszym serwisie, a to wynika prawo rolne głównie z faktu, iż jest to najbardziej złożona forma uwzględniająca szereg formalności niezbędnych do zrealizowania oraz różnorodnych norm prawnych, których obowiązkowo trzeba przestrzegać, chcąc stworzyć spółkę akcyjną z prawdziwego zdarzenia. Mowa w tym wypadku zwłaszcza o złożoności charakteru tej formy gospodarczej wynikającej z jej określonej struktury. W praktyce, chodzi o to, że jest to Kawa włoska coś na wzór spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, o której też można przeczytać w naszym serwisie, ale różnica jest taka, że podczas gdy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma narzucony wymóg wniesienia kapitału zakładowego w wysokości równo pięciu tysięcy, spółka akcyjna wymaga aż sto tysięcy złotych i oczywiście wzmiankowana kwota stanowi kwotę minimalną.

Spółka akcyjna jest zbliżona do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością także pod tym względem, że jest konieczne aby jej status był regulowany w postaci aktu notarialnego. Jeżeli natomiast owego aktu nie ma, wtedy istnienie spółki nie jest ważne. Co więcej, musimy także prowadzić pełną księgowość, zaś prawo do prowadzenia wszelkich spraw związanych z działalnością spółki przypada tylko jej zarządowi.